Inspiracja - jeden z ważniejszych etapów w trakcie planowania sesji zdjęciowej. Dzisiaj postanowiłem pokazać Wam, jacy fotografowie mają obecnie największy wpływ na to, co robię (lub planuję w obecnej sytuacji koronawirusowej)
Pomimo, że wydaje się, iż w fotografii zrobiono już wszystko, natrafiam na zdjęcie (lub serię zdjęć) i zbieram szczękę z podłogi ;-) Zobaczcie, kto robi na mnie największe wrażenie.
1. Jerry Ghionis
Umieszczam Jerry`ego na pierwszym miejscu celowo, ponieważ miał bodaj największy wpływ na to, jak podchodzę do fotografii. Jerry fotografuje śluby, choć w ostatnich latach zaczął specjalizować się głównie w fotografii portretowej.
Patrząc na jego zdjęcia ciężko uwierzyć, że 90% z nich tworzonych jest z wykorzystaniem światła naturalnego i bez gadżetów. Jego motto brzmi - "make extraordinary from ordinary" - czyli tworzenie piękna w zwykłych, codziennych sytuacjach.
Wykorzystuje również szklane odbicia, nietypowe perspektywy, zasłony w celu zmiękczenia światła, kolorowe wazony, przez które przepuszcza światło flesza, słowem to, co ma pod ręką.
Jego 5 punktowy system jest czymś, co bardzo ułatwia pracę z klientem (modelem/modelką) i pozwala znaleźć się w każdej sytuacji zdjęciowej. Podchodzi bardzo drobiazgowo do upozowania kogoś, kogo fotografuje, czasem trwa to nawet 1-2 minuty, po czym pociąga za migawkę, potrafi skupić się na upozowaniu każdego palca ! Zresztą oglądając jego prace, zwróćcie uwagę na pozy - arcydzieło.
Do tego jest niesamowicie pozytywnym człowiekiem, często byłem widzem podczas jego live`ów na YouTube, zawsze odpowiada nawet na najbardziej banalne pytanie.
Jeśli chcecie go poznać - nic prostszego. Prowadzi kursy online.
Koniecznie zobaczcie jego PORTFOLIO
2. Lindsay Adler
Lindsay Adler zajmuje się fotografią fashion, beauty oraz portretem. Każde zdjęcie, które udostępnia na swoim Instagramie zaskakuje swoją oryginalnością. Znakiem rozpoznawczym są elementy modowe, które przenikają każdą jej pracę.
Ma niepowtarzalny styl, dzięki któremu ciężko pomylić jej pracę z innymi. Obecnie zajmuje się również szkoleniami online, warto prześledzić chociaż jeden jej kurs.
Jej prace odznaczają się dopracowaniem w każdym detalu, kolorami i charakterem. Fotografom doradza, aby osadzali swoje sesje w jednym, konkretnym temacie i wokół niego budowali wszystko, co ma znaleźć się na zdjęciu, a więc dodatki, stroje, kolory, modelki i pozostałe elementy.
Jest także świetną bizneswoman, wiele jej kursów skupia się właśnie na tym elemencie. Jej prace były na początku jej kariery wielokrotnie odrzucane poprzez większe nowojorskie agencje modelek, mimo wszystko nie poddała się i stworzyła własny styl. Jak twierdzi, odrzucenie Twoich prac przez innych nie może być wyznacznikiem jakości.
3. Asida Turava & Radosław Rędzikowski
Kreatywny duet, zajmujący się głównie fotografią beauty. Na ich profil trafiłem po wpisaniu w google zapytania o porady marketingowe - otrzymałem TAKI WYNIK. Asida i Radek zajmowali się przez wiele lat fotografią ślubną, w późniejszym czasie przeszli w stronę fashion i beauty.
Po zobaczeniu ich prac i przeczytaniu poradników, dostałem fotograficznego "kopa" a jakby tego było mało, ogłosili swoje warsztaty fotograficzne, na które przemierzyłem całą Polskę aż do Zabrza.
Pokazali tam, że fotografia fashion i beauty jest dostępna dla każdego, potrzeba jednak poszperać głębiej w swych pokładach kreatywności i umiejętności zorganizowania takiej sesji. Najprostszymi metodami uzyskują niesamowite efekty, m.in. dłuższym czasem ekspozycji, fotografowaniem przez kryształki, miedziane rurki, malowanie światłem.
Jak twierdzą, do prowadzenia fotograficznego biznesu potrzeba 2 rzeczy - pomysłu, odwagi lub najlepiej obu jednocześnie.
Są autorami wielu edytoriali, które możecie obejrzeć m.in.  w Make Up Trendy oraz Nails Trendy. Ich zdjęcia zaskakują oryginalnością a często sposobem ich wykonania.
4. Andrea Belluso
Andrea to fotograf mieszkający w Szwecji. Swą karierę zaczynał w wieku 16 lat u boku Bardo Fabiani. W społeczności fotografów otrzymał swój pseudonim "Light Shaper" ze względu na umiejętność posługiwania się światłem oraz wiedzą na temat jego właściwości w połączeniu z różnymi modyfikatorami.
Jest ambasadorem Profoto oraz Phase One. Przed jego obiektywami znaleźli się m.in. Linda Evangelista, Christy Turlington czy Naomi Campbell.
Wybór jego metod oświetlania tematu swojego zdjęcia, jest często zaskakujący. Przykładem niech będzie tu plan, zbudowany z softboxa ze zdjętymi dyfuzorami, tworząc w ten sposób twarde światło - zresztą sami zobaczcie.
Ciężko powiedzieć o konkretnym stylu Andrea, ponieważ zawsze powtarza, aby nauczyć się maksymalnie dużo o świetle, tego jak różne modyfikatory zmieniają jego charakterystykę, a podczas sesji działać na zasadzie wyczucia.
Kilka bezcennych rzeczy, które przekazuje Andrea:
- Pozbądź się ograniczeń, nie zastanawiaj się za bardzo nad technikaliami i działaj wg tego, co dyktuje Ci wewnętrzny głos,
- często jest tak, że to nie Ty szukasz inspiracji, ale pomysł znajduje Ciebie. Realizuj go jak najszybciej.
- Zrób najpierw to ,czego oczekuje klient, a następnie wypróbuj coś dla siebie,
- Nie oczekuj wygórowanego efektu (!)
- Kochaj swoje zdjęcia
Zobaczcie sami, co tworzy Andrea.
5. Neil van Niekerk
Neil to urodzony nauczyciel i świetny fotograf. Dzięki jego blogowi, od podstaw nauczyłem się oświetlenia lampą reporterską, pierwszy sprzęt fotograficzny kupiłem w oparciu o informacje zdobyte właśnie na blogu Neila.
Wiele jego wpisów to testy sprzętowe i kulisy sesji, które w wielu przypadkach organizuje w plenerach miejskich.

Dajcie znać, którzy z fotografów są dla Was nieustającą inspiracją.
Back to Top